{{{ Popis rozhraní shora dolů: ikony s vlastní „bublinovou” nápovědou; titulek aktuálního kanálu – po najetí myší na něj můžete vybrat jiný; aktivní nápisy Starší, NovějšíSeznam všech příspěvků k navigaci mezi příspěvky v aktuálním kanále; Odkaz na tento příspěvek, odkazující jak jinak než na tento příspěvek; aktivní titulek aktuálního příspěvku, odkazující na jeho předmět; datum vystavení příspěvku; tělo příspěvku; pod čarou následují mé poznámky k příspěvku. }}}
Link Link

 

Reakce na poslední komentáře Microsoftu k OOXML Link

Datum: 2008-02-13T14:20:54+01:00
Russell Ossendryver se dívá na poslední komentáře Microsoftu k OOXML a komentuje je. Upozorňuje na nepravdivé informace, které jsou šířeny, mj. na to, že ve skutečnosti neexistuje žádná úplná implementace tohoto formátu, varuje před uzavřeností vývoje a připomíná, že zrychlený proces schvalování jako standard je pro celou věc naprosto nevhodný.
Odmítejte OOXML!

Proč by měl otevřený standard nést břemena, která zde svým binárním marasem Micro$oft za posledních >10 let zasel?! Tato břemena padnou na každého z nás! Proč by měl každý z nás z vlastní kapsy připlácet na to, aby výrobce kancelářské sady, kterou si rozhodne zakoupit (FOSS teď vynecháme) musel implementovat podporu pro vadné formáty, ve skutečnosti nepřenositelné ani mezi jednotlivými verzemi MS Office a kolikrát i několika instalacemi jedné jejich verze?!

To není vtip, to není FUD, to je realita. Takový je šestitisícstránkový (6000!), takřečený standard, který chce společnost Micro$oft protlačit – navíc se snaží(l) o zkrácené řízení, prohnilé korupcí, ke kterému se nečekaně hlásí noví pro-OOXML členové, kteří prakticky ani neměli reálnou možnost v tak krátké době specifikaci prostudovat. Opět, toto nejsou pouhé spekulace: korupční jednání již bylo reálně prokázáno např. ve Švédsku, v několika zemích byly zaznamenány (úspěšné) snahy o znemožnění účasti na projednávání stanoviska zástupcům protistrany, a v nedávné době i Evropská Unie usoudila, že celou událost je třeba prošetřit a zahájí soudní proces.

Další věc je ta, že ISO ne ISO, Micro$soft počítá s tím, že kdyby OOXML prošlo, nepřešlo by pod správu ISO – jak původně slíbil, a za což si připsal dalších pár hlasů navíc – ale zůstalo pod správou ECMA ..a jeho.

OOXML není v současné době implementováno v ničem jiném než MS Office a pro třetí strany je vlastně i prakticky neimplementovatelné: jednak pro svou rozsáhlost a jednak pro to, že je protkané odkazy na mnohé proprietární technologie Micro$oftu – takové věci nemají v otevřeném standardu co dělat.

Svou budoucnost si píšeme sami, dnes a denně: odmítejme OOXML, používejme již existující a ověřený ISO standardizovaný formát OpenDocument (ISO/IEC 26300). Formát, který si mnohé země zvolili za povinný, pro komunikaci s veřejností – v Evropě je to např. Francie, Německo, Belgie, Dánsko, Norsko, Chorvatsko a Rusko. Doporučován je i v České republice a Evropské Unii jako celku. Jeho podporu lze nalézt již v několika kancelářských sadách, informačních a CM systémech, a mnohém dalším SW.

A že je třeba ty stávající dokumenty nějakým způsobem zachovat? Ať si Micro$soft sám z vlastních zdrojů napíše SW pro jejich konverzi do ODF! (dostávám se k odpovědi na v úvodu položenou otázku ohledně našich kapes) Tak jak to dělají všechny ostatní firmy, které pro protlačení své technologie na trh nemohly využít sílu dominantního postavení, kterou Micro$oft disponuje. Je to přeci jeho maras. Už mě nebaví se dívat, jak Micro$oft nechává svou práci dělat jiné:

  • SUN přišel s multiplatformní Javou a sám udržoval její implementace pro několik platforem
    • Micro$oft přišel s multiplatformním .NET a implementaci pod ostatní systémy si nechá napsat ostatními (MONO)
  • Flash tu byl rovněž s podporou více platforem přímo od výrobce (pravda, uzavřený :-/ )
    • a kdopak napíše Silverlight pro Linux? ..komunita přece.

A kdopak píše konvertor(y) OOXML<–>ODF? A kolik takových příkladů, kde viditelně zneužívá své dominantní postavení bychom ještě našli?!

Nebuďme lhostejní k vlastní budoucnosti! Tečka.


Odborná náročnost textu: nenáročný
   
Významnost textu: normální
   
Všechny příspěvky v tomto kanále
 
alt
mé skromné foto počiny
me
/me
I DON'T seek you - I found jabber
Proč používat Linux Firefox: WWW prohlížeč. FFII Gentoo Linux www.freemusic.cz
Use OpenOffice.org Thunderbird: pošťák GNU Jak psát web NoSoftwarePatents.com
podporuji